Ekologická etika ako konatívny návod a scenár individuálnej aj spoločenskej ekosofickej reflexie, aby bola použiteľnou v spoločenskej praxi, na všetkých jej úrovniach, na úrovni jednotlivca (občana, obyvateľa, nositeľa istej socioprofesijnej identity), na úrovni organizácie ako špecifickom type spoločenstva, entity (tzn. organizačnej etiky*), na úrovni systému, aj ako globálny prístup, a teda globálna etika, musí predovšetkým disponovať odborným jazykom pre ekoetický diskurz a environmentálny diskurz a pre porozumenie etických problémov, realizovať hodnotenie prírody, životného prostredia, mimoľudského bytia (morálna významnosť), formulovať normy a princípy a zároveň nám ponúka veľké množstvo etických teórií, často súperiacich.   

Ak chcete vedieť ako, pridajte sa k nám: www.saszp.sk


Environmentálna výchova


Zdá sa, že je v súčasnej dobe nesmierne dôležité prijať možnosť synergického prepojenia tzv. naturalistickej paradigmy s tzv. personalistickou paradigmou vo všetkých oblastiach ľudskej praxe a v tomto smere permanentne podrobovať revízii a rekonštruovať ekologickú a environmentálnu výchovu. Tak prírodovedci, ako aj vedci v oblasti spoločenských, respektíve humanitných vied postupne, už približne sto rokov zvolili alternatívne cesty, tzn. cesty integrácie. 

Do environmentálneho diskurzu v kontexte sociálnych vied sa pretavujú odborné a teoretické diskusie na interdisciplinárnom poli sociológie, aplikovanej etiky, politológie. Ekologická etika obsahovo a hodnotovo nasycuje všetky tieto sféry. 

© 2016 Andrea Klimková, Talinská 9,  Košice, 040 12
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky